Pojam „ženski klimakterij“ ili „promjena“ često se koristi. Svi znaju o čemu se radi, a žene se ne stide priznati kada su u toj fazi svoga života. Okolina ima razumijevanja za to.

O pojmu „muškoga klimakterija“ zna se mnogo manje. O tome se premalo govori i prerijetko ga se liječi. Dobiva se utisak kao da je to nešto uvredljivo za muškarca, sramotno, nešto što treba svakako prikriti i nikako ne priznati.

Klimakterij se kod nekih muškaraca može javiti već u 35. godini, a kod nekih tek u 65. godini. Pojedini muškarci imaju tada velikih zdravstvenih, psiholoških i duhovnih problema. U zadnjih desetak godina provode se intenzivnija istraživanja o tim hormonalnom poremećaju u muškome tijelu.

Psihološke karakteristike muškaraca

Muškarci nisu navikli otvoreno govoriti o svojim biološkim promjenama ili problemima. Oni su sramežljivi i nepovjerljivi, teško se otvaraju čak i najbližim osobama. Svoje zdravstvene ili psihološke promjene sami teško uočavaju ili im ne pridaju važnost. Sve što im se biološki događa shvaćaju kao atak na svoju osobnost i na svoj na muški ego.

Rijetko prihvaćaju sugestije da zbog klimakteričnih smetnji potraže stručnu pomoć. Svom liječniku teško uspijevaju sažeto ispričati što osjećaju i što ih zabrinjava. Muškarci se teško suočavaju s činjenicom da stare. Liječenje hormonskih poremećaja doživljavaju kao znak svoje slabosti ili nekompetentnosti.

Što čini muškarca

U biološkom smislu u muškom tijelu se od rođenja stvaraju muški spolni hormoni; pretežno je to testosteron. Njega se 95 % stvara u testisima, a 5% u nadbubrežnoj žlijezdi. Muški spolni hormoni nisu odgovorni samo za spolnu aktivnost, već utječu na gotovo sve sustave u muškome tijelu.

Testosteron u pubertetu utječe na muški oblik dlakavosti, na promjenu dubine glasa (mutiranje), na stvaranje spermija, na erekciju, na čvrstoću kostiju, na razvoj mišića. On oblikuje muško tijelo i muški um. Muškarci su u najboljoj biološkoj formi od 30. do 40. godine života. Najveća dnevna proizvodnja testosterona je između 6 i 8 sati ujutro.

Što je muški klimakterij

To je stanje muškarca kada počinje opadati proizvodnja njegovih spolnih hormona. Za razliku od žena, muški klimakterij počinje polaganije i diskretnije. Stres, osobito kontinuirani, ubrzava početak klimakterija i pojačava njegove simptome.

Mogući znakovi klimakterija

Gospodine! Vi ste postupno postali umorni, tromi, bezvoljni, živčani, iscrpljeni, zasićeni, depresivni, nezadovoljni, prekritični…. Sve se teže koncentrirate na posao. Izgubili ste ljubav za svoj posao. Rad vam je postao tlaka. Vi sada radite samo zato jer morate, a ne zato što vas to ispunjava i veseli. Zato ste sve češće pod stresom. Ne znate si uzeti predah. Smatrate da je dnevno, tjedno ili godišnje odmaranje – znak slabosti i sramota.

Prosuđujete se samo po tome koliko radite. Fanatički se držite svoga ustaljenog dnevnog rasporeda, iako to koji put i nije nužno potrebno. Ako se ne dižete u cik zore, grize vas savjest. Silno vam je stalo do ocjene koju ćete dobiti od svojih nadležnih ili od svoje okoline. Grčevito se držite svojih vlastitih zakona i propisa. Po danu ste pospani, po noći ne možete spavati. Imate povremeno noćne more. Budite se umorni, bez ikakvoga elana.

U dnu vašeg bića nemate dovoljno ljubavi i razumijevanja za samoga sebe. Ne želite si nimalo ugoditi, ni priuštiti nešto što vas raduje. Trapite se iako to ponekad i nije posve svrhovito. Imate osjećaj kao da ste pregaženi. Žalite se da ste ostarjeli, da ste iznureni, otpisani, da vas je pomela mlađa konkurencija.

Osjećate se kao da vam je tijelo mekano i mlohavo. Debljate se u struku na račun masti u trbuhu. Imate povremeno bolove u zglobovima i mišićima. Povremeno vas probada u grudima, pa se plašite srčanih bolesti. Opada vam kosa. Gubi vam se libido (spolna želja) ili imate slabije erekcije, testisi vam se smanjuju i postaju mekši.

Mlaz mokraće vam postaje sve tanji, isprekidan ili čak otežano mokrite. Urolog vam je ustanovio zadebljanja na prostati, povećanje cijele prostate ili upalu. Možda ste opazili zadebljanje na svojim dojkama. To može biti znak raka muške dojke. Liječnik vas šalje na pretragu (mamografiju), a vi se u sebi bunite jer (pogrešno!) mislite da je to pretraga „samo za žene“.

Postali ste zaboravni i neodlučni. Uglavnom ste  mrzovoljni, gubite samopouzdanje.

Imate poteškoća u socijalizaciji: sve teže izlazite u javnost, ne volite upoznavati nove ljude. Govor tijela vam je postao negativističan. Često imate prekrižene ruke na prsima: to je znak distanciranosti i nedostupnosti. Grizete nokte, a da toga niste svjesni. Time odašiljete poruku okolini da vam je stalno dosadno.

Sve manje se smijete. Sve teže podnosite konflikte u svojoj obitelji. Izolirate se i postajete pasivni. Bolno proživljavate gašenje nekih svojih prijateljstava. Govorite sve polaganije, jednolično, sa dugim pauzama u kojima teško smišljate nastavak rečenice. U razgovoru dugo tražite pravu riječ. Ispričavate se da jednostavno ne znate kako bi se izrazili, kako bi odgovorili na postavljeno pitanje. Time odajete poruku da vam je svaki razgovor banalan, da vas on opterećuje i zamara. Nemate više nikakvih ambicija, hobija ili želja. Napustili se svaki oblik tjelesne aktivnosti.

Vi se nalazite u muškom klimakteriju koju još zovemo i krizom srednjih godina. Ako teško proživljavate ovo vrijeme „promjene“ potražite pomoć. Ima djelotvornih načina da vam se pomogne.

Foto: Pixabay

 

Pretplatite se na naš newsletter!