Nedavne eksplozije pejdžera i voki-tokija, za koje se vjeruje da su rezultat akcije izraelske obavještajne agencije Mossad u Libanonu, ponovno su otvorile pitanje sigurnosti suvremenih tehnologija. Ovi zastarjeli uređaji pretvoreni su u smrtonosno oružje, postavljajući ozbiljno pitanje: mogu li napredni sustavi u električnim automobilima, koje Kina masovno plasira na zapadna tržišta, postati još opasniji u slučaju geopolitičkih sukoba?
Kineska strategija: Ekonomski uspjeh ili prikriveni geopolitički potez?
Kina već neko vrijeme agresivno zauzima tržište električnih automobila u zapadnim zemljama, koristeći dampinške cijene kako bi eliminirala konkurenciju. To nije samo ekonomska strategija – niske cijene kineskih vozila često su ispod proizvodnih troškova, što sugerira dublje motive. U Njemačkoj, primjerice, kineski proizvođač MG ovog ljeta nudio je promotivnu akciju: kupiš jedan automobil, a drugi dobiješ na besplatno četverogodišnje korištenje (vidi vijest).
No, pitanje koje se nameće jest: radi li se samo o ekspanziji tržišta ili Kina kroz ovu strategiju implementira Trojanske konje na zapadne ceste? U svjetlu sve ozbiljnijih napetosti između Kine i Sjedinjenih Država oko Tajvana, ovakva pitanja postaju itekako relevantna. Kineski automobili, opremljeni naprednim tehnologijama, mogli bi biti iskorišteni za mnogo više od prijevoza.
Električni automobili kao digitalni Trojanski konji?
Električni automobili nisu samo vozila – oni su zapravo sofisticirani digitalni uređaji, sposobni za komunikaciju s mrežama, prikupljanje podataka o vozačima i cestovnoj infrastrukturi. Ovi sustavi mogli bi postati oružje u slučaju sukoba, posebno u rukama države koja ima napredne kibernetičke kapacitete kao što je Kina.
Mossadov primjer s pejdžerima u Libanonu pokazuje koliko su jednostavni uređaji podložni manipulaciji. Ako su ti zastarjeli uređaji mogli biti pretvoreni u eksplozivne naprave, što onda sprječava kineske električne automobile, već integrirane u zapadne mreže, da budu korišteni u svrhu sabotaže ili destabilizacije?
Jedna kodirana poruka, baš kao u Mossadovoj operaciji, mogla bi deaktivirati ili čak sabotirati tisuće vozila istovremeno. S obzirom na kineski tehnološki kapacitet, ovo nije samo teorija, već ozbiljna sigurnosna prijetnja.
Globalna zabrinutost: SAD poduzima mjere
Američki Ured za industriju i sigurnost prepoznao je ovu opasnost, te se razmatra potpuna zabrana uvoza kineskih i ruskih električnih automobila (vidi vijest). Ova odluka nije samo ekonomski protekcionizam, već reakcija na spoznaju da vozila koja sadrže napredne sustave za nadzor i prikupljanje podataka mogu ugroziti sigurnost cijele države.
Električni automobili postaju dijelom digitalne infrastrukture, ranjive na napade. Ako Kineska vlada ima pristup podacima prikupljenima putem ovih vozila, ne govorimo samo o komercijalnoj špijunaži, već i o potencijalnom oružju u budućim sukobima.
Trojanski konji ili vozila budućnosti?
Povijest nas je naučila da su Trojanski konji često skriveni u najneočekivanijim oblicima. Danas, u svijetu povezanih tehnologija i globalne trgovine, ti konji više ne dolaze u obliku drvenih figura, već u obliku pametnih automobila. Pejdžeri i voki-tokiji, koji su iznenada postali smrtonosni, trebaju nas upozoriti na mnogo sofisticiranije prijetnje koje dolaze s tehnologijama poput umjetne inteligencije, autonomnih vozila i digitalnih mreža.
Zapadne države, osobito SAD, već počinju shvaćati ozbiljnost ove prijetnje. Geopolitički sukobi između Kine i Zapada, kao i Kine i pacifičkih saveznika, čine ova pitanja sve legitimnijima i nužnijima za razmatranje. Kina, koristeći svoju tehnološku nadmoć, ne mora poslati vojsku preko oceana – dovoljno je imati flotu električnih automobila s naprednim sustavima koje bi u pravom trenutku mogla aktivirati.
SAD su to očito shvatile i sudeći po razmatranju zabrane uvoza el. vozila iz Kine, ne žele riskirati poput Trojanaca koji su zaslijepljeni ljepotom Trojanskog konja potpisali svoju smrtnu presudu!
Ilustracija generirana pomoću UI