U svjetlu trenutne političke klime u Sjedinjenim Američkim Državama, mnogo je spekulacija o tome tko će pobijediti na predstojećim predsjedničkim izborima. Usprkos tome što je trenutačni predsjednik Joe Biden odustao od kandidature i pokušaja atentata na Donalda Trumpa, postoje značajni razlozi zašto Trump možda neće uspjeti osigurati još jedan mandat. S Kamalom Harris kao glavnim protivnikom, izbori će biti izuzetno zanimljivi. Analizirat ćemo 13 razloga zbog kojih Trump neće pobijediti te moguće smjerove američke politike u slučaju pobjede ili poraza Trumpa.
13 razloga zašto Trump neće pobijediti
- Podrška Demokratske baze
- Kamala Harris uživa snažnu podršku unutar Demokratske stranke, posebno među manjinskim zajednicama i mladima. Njena popularnost među ključnim biračkim skupinama može biti presudna.
- Mobilizacija glasača
- Demokratima je 2020. godine pošlo za rukom mobilizirati veliki broj birača, a s obzirom na polariziranu političku klimu, očekuje se da će ponovo uspjeti potaknuti visoku izlaznost, naročito među ženama i mladima.
- Trumpov kontroverzni stil
- Trumpov agresivni i često kontroverzni stil komunikacije odbija mnoge umjerene birače, koji bi mogli biti ključni za pobjedu.
- Raspoloženje zbog pandemije
- Nezadovoljstvo zbog Trumpovog rukovođenja pandemijom COVID-19 još uvijek je prisutno među biračima, što može negativno utjecati na njegovu kampanju.
- Ekonomski izazovi
- Iako je američka ekonomija u oporavku, inflacija i ekonomske nesigurnosti ostaju značajni problemi koji mogu smanjiti podršku Trumpu.
- Rasne tenzije i policijska brutalnost
- Pitanja rasne pravde i policijske brutalnosti su i dalje veoma važna za mnoge birače. Trumpova administracija nije uspješno adresirala ove probleme, što može dovesti do gubitka podrške među manjinskim zajednicama.
- Odnos s međunarodnom zajednicom
- Trumpova vanjska politika, posebno njegovo ponašanje prema saveznicima i međunarodnim organizacijama, izazvala je kritike i mogla bi utjecati na percepciju njegove sposobnosti da vodi državu.
- Pitanja okoliša
- Trumpov skeptičan stav prema klimatskim promjenama i povlačenje iz Pariškog sporazuma suprotstavljaju ga velikom broju birača koji podržavaju agresivnije mjere za zaštitu okoliša.
- Politički skandali
- Trump je bio umiješan u niz političkih skandala i pravnih izazova koji su narušili njegovu vjerodostojnost i integritet.
- Odnosi s medijima
- Njegov sukob s medijima i konstantni napadi na novinare mogu odbiti birače koji cijene slobodu medija i transparentnost.
- Pitanje rodne jednakosti
- Trumpova retorika i postupci prema ženama, uključujući optužbe za seksualno uznemiravanje, mogu negativno utjecati na njegovu popularnost među ženskim biračima.
- Generacijski jaz
- Mladi birači su više skloni podržavati progresivne politike, a Harris može uspješno mobilizirati tu demografsku skupinu.
- Snaga digitalne kampanje
- Demokratima je 2020. godine pošlo za rukom izuzetno dobro iskoristiti digitalne platforme za kampanju. Očekuje se da će i ovaj put imati snažnu digitalnu prisutnost, što može biti presudno u doba digitalne politike.
Što će se dogoditi ako Trump pobijedi
Unutarnja politika
- Ekonomske reforme
- Trump će vjerojatno nastaviti s politikama smanjenja poreza i deregulacije poslovanja, što može potaknuti gospodarski rast, ali i povećati nejednakosti.
- Zdravstvena politika
- Pokušaji ukidanja ili značajnih izmjena Zakona o pristupačnoj skrbi (Obamacare) mogli bi se nastaviti, što bi moglo dovesti do gubitka zdravstvene zaštite za milijune Amerikanaca.
- Imigracijska politika
- Trumpova stroga imigracijska politika vjerojatno će se nastaviti, uključujući izgradnju zida na granici s Meksikom i ograničavanje ulaska iz određenih zemalja.
- Socijalna politika
- Mogli bismo vidjeti daljnje smanjenje financiranja za socijalne programe, uključujući pomoć za hranu i stanovanje, što bi moglo povećati siromaštvo i nejednakost.
Vanjska politika
- Rat u Ukrajini
- Trump bi mogao smanjiti podršku Ukrajini ili čak pokušati pregovarati s Rusijom, što bi moglo destabilizirati regiju i oslabiti NATO savez.
- Sukob u Gazi
- Trumpova podrška Izraelu vjerojatno će se nastaviti, što bi moglo dodatno zakomplicirati mirovni proces i povećati tenzije na Bliskom istoku.
- Napetosti na Pacifiku
- Njegova politika prema Kini vjerojatno će biti agresivna, uključujući ekonomske sankcije i vojnu prisutnost u Južnom kineskom moru, što bi moglo eskalirati napetosti s Kinom.
Što će se dogoditi ako Trump ne pobijedi
Unutarnja politika
- Zdravstvena politika
- Kamala Harris bi vjerojatno radila na proširenju pristupa zdravstvenoj zaštiti i jačanju Zakona o pristupačnoj skrbi.
- Imigracijska politika
- Očekuje se da bi Harrisova administracija provodila humane imigracijske reforme, uključujući zaštitu za DACA prijavitelje i reformu azilnog sustava.
- Socijalna politika
- Mogli bismo vidjeti povećanje financiranja za socijalne programe i politike usmjerene na smanjenje nejednakosti i siromaštva.
Vanjska politika
- Rat u Ukrajini
- Podrška Ukrajini vjerojatno bi se nastavila s ciljem osiguravanja regionalne sigurnosti i podrške demokratskim institucijama.
- Sukob u Gazi
- Harris bi vjerojatno promovirala uravnoteženiji pristup Bliskom istoku, s naglaskom na pregovaračko rješenje sukoba između Izraela i Palestinaca.
- Napetosti na Pacifiku
- Diplomacija i suradnja s međunarodnim saveznicima bili bi u prvom planu, uz pokušaj smanjenja napetosti s Kinom putem dijaloga i multilateralnih foruma.
Zaključak
Iako je Trump značajna figura u američkoj politici, postoji niz razloga zbog kojih možda neće uspjeti osigurati još jedan mandat. Njegov kontroverzni stil, ekonomski izazovi, pitanja rasne pravde, okoliša i međunarodnih odnosa igraju ključnu ulogu. Ako pobijedi, njegov će mandat značajno utjecati na unutarnju i vanjsku politiku SAD-a, dok bi pobjeda Kamale Harris donijela drugačiji pristup, s naglaskom na socijalnu pravdu, zdravstvenu zaštitu i diplomaciju.
Foto: Pixabay.com