Povijest atentata i pokušaja atentata na američke predsjednike pruža uvid u političku i društvenu dinamiku koja se proteže kroz više stoljeća. Svaki od ovih događaja ostavio je dubok trag na naciju, potičući značajne promjene u politici, sigurnosti i društvu. Ovdje ćemo istražiti te incidente, njihove posljedice te predviđanja za budućnost nakon najnovijeg pokušaja atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Abraham Lincoln (1865)
Atentat: Abraham Lincoln, 16. predsjednik SAD-a, ubijen je 14. travnja 1865. godine u Fordovom kazalištu u Washingtonu, D.C. John Wilkes Booth, simpatizer Konfederacije, pucao je Lincolnu u glavu dok je predsjednik gledao predstavu. Boothov plan bio je destabilizirati federalnu vladu nakon građanskog rata (The HISTORY Channel) (ThoughtCo).
Posljedice: Lincolnovo ubojstvo dramatično je promijenilo tijek Rekonstrukcije *. Njegov nasljednik, Andrew Johnson, uveo je blaže mjere prema Južnim državama, što je dovelo do stvaranja “crnih zakona” koji su ograničavali prava oslobođenih robova. Lincolnova smrt također je ubrzala kraj ropstva i postavila temelje za buduće borbe za građanska prava.
Reperkusije na svjetsku politiku: Atentat na Lincolna odjeknuo je diljem svijeta, naglašavajući potrebu za stabilnim i sigurnim političkim sustavima. Europske nacije počele su preispitivati vlastite sigurnosne protokole za zaštitu državnih čelnika.
James A. Garfield (1881)
Atentat: James A. Garfield, 20. predsjednik SAD-a, pogođen je 2. srpnja 1881. od strane Charlesa J. Guiteaua, nezadovoljnog tražitelja državne službe. Garfield je preminuo 19. rujna 1881. od infekcija uzrokovanih nesanitarnim medicinskim praksama (ThoughtCo) (The HISTORY Channel).
Posljedice: Garfieldovo ubojstvo dovelo je do značajnih reformi u državnoj službi, uključujući Zakon o reformi državne službe Pendleton iz 1883., koji je uspostavio princip da se federalni poslovi dodjeljuju na temelju zasluga, a ne političkih veza. Ova reforma promijenila je način na koji se upravljalo federalnim poslovima i smanjila korupciju.
Reperkusije na svjetsku politiku: Ovaj atentat naglasio je važnost meritokracije u državnoj službi i inspirirao slične reforme u drugim zemljama. Države su počele preispitivati vlastite sustave zapošljavanja kako bi smanjile nepotizam i korupciju.
William McKinley (1901)
Atentat: William McKinley, 25. predsjednik SAD-a, ubijen je 6. rujna 1901. od strane anarhista Leona Czolgosza tijekom javnog prijema na Panameričkoj izložbi u Buffalu, New York. McKinley je umro osam dana kasnije od gangrene uzrokovane ranama (The HISTORY Channel) (ThoughtCo).
Posljedice: McKinleyjevo ubojstvo dovelo je do uspostave Tajne službe kao stalne zaštitne jedinice za predsjednika. Njegov nasljednik, Theodore Roosevelt, povećao je moć izvršne vlasti, što je označilo početak modernog predsjedništva. Roosevelt je uveo snažne antitrustovske zakone i proširio utjecaj SAD-a na međunarodnoj sceni.
Reperkusije na svjetsku politiku: Atentat na McKinleyja i Roosevelti reformski programi imali su globalni utjecaj, jer su inspirirali druge nacije da ojačaju svoje izvršne vlasti i provedu antitrustovske zakone. To je također utjecalo na percepciju SAD-a kao rastuće globalne sile.
John F. Kennedy (1963)
Atentat: John F. Kennedy, 35. predsjednik SAD-a, ubijen je 22. studenoga 1963. u Dallasu, Texas, od strane Lee Harvey Oswalda. Kennedyjeva smrt izazvala je brojne teorije zavjere i istrage, uključujući Warrenovu komisiju koja je zaključila da je Oswald djelovao sam (The HISTORY Channel) (ThoughtCo).
Posljedice: Kennedyjeva smrt ubrzala je prolaz Zakona o građanskim pravima iz 1964. i Zakona o glasačkim pravima iz 1965., koji su pomogli okončati rasnu segregaciju i osigurati veća prava afroameričkim biračima. Njegova smrt također je dovela do povećane svijesti o sigurnosti i potrebi za boljem osiguranjem političkih čelnika.
Reperkusije na svjetsku politiku: Kennedyjev atentat utjecao je na globalne odnose, osobito tijekom Hladnog rata. Povećana je pažnja na sigurnost svjetskih lidera, a mnoge zemlje su pojačale svoje sigurnosne protokole. Također, Kennedyjeva vizija svemirskog programa i međunarodnih odnosa nastavila je oblikovati globalne politike.
Najnoviji pokušaj atentata na Donalda Trumpa (2024)
Pokušaj atentata: 13. srpnja 2024. godine, tijekom govora na skupu u Butleru, Pennsylvania, Thomas Matthew Crooks ispalio je osam hitaca s krova zgrade, pri čemu je jedan metak pogodio Trumpa u gornji dio desnog uha. Jedan sudionik skupa je ubijen, a dvije osobe su teško ozlijeđene. Crooksa je potom ubio snajperist iz Tajne službe (Wikipedia) (Wikipedia).
Predviđanja za promjene: Ovaj najnoviji pokušaj atentata vjerojatno će dovesti do dodatnog jačanja sigurnosnih mjera za bivše predsjednike i političke kandidate. Očekuje se da će se povećati sredstva za Tajnu službu i druge sigurnosne agencije, kao i uvođenje novih tehnologija za prepoznavanje i neutralizaciju prijetnji.
Reperkusije na svjetsku politiku: Pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Trumpa može imati značajan utjecaj na globalnu politiku, posebno u kontekstu sigurnosnih mjera za političke čelnike. Države širom svijeta mogle bi preispitati svoje sigurnosne protokole i uvesti strože mjere za zaštitu svojih lidera. Također, ovaj incident može pojačati napetosti između SAD-a i drugih zemalja koje bi mogle biti povezane s napadom, utječući na geopolitičke odnose.
Ostali značajni pokušaji atentata
- Andrew Jackson: 30. siječnja 1835., Richard Lawrence pokušao je pucati na Jacksona, ali su oba njegova pištolja zataila. Jackson je napao Lawrencea svojim štapom, a Lawrence je kasnije proglašen ludim i smješten u umobolnicu.
- Theodore Roosevelt: Iako više nije bio na dužnosti, Roosevelt je pogođen 14. listopada 1912. od strane Johna Schrancka dok je vodio kampanju za još jedan mandat. Metak je usporio sklopljeni govor u njegovom džepu, i Roosevelt je preživio.
- Harry Truman: 1. studenoga 1950., dvojica portorikanskih nacionalista pokušala su ubiti Trumana u Blair Houseu, ali su ih zaustavili stražari.
- Gerald Ford: Ford je preživio dva pokušaja atentata u rujnu 1975. od strane Lynette “Squeaky” Fromme i Sare Jane Moore, koje su obje brzo uhićene.
- Ronald Reagan: 30. ožujka 1981., John Hinckley Jr. pucao je u Reagana u pokušaju da impresionira glumicu Jodie Foster. Reagan je preživio, a Hinckley je proglašen nevinim zbog neuračunljivosti i smješten u mentalnu ustanovu (ThoughtCo).
Zaključak
Povijest atentata i pokušaja atentata na američke predsjednike pokazuje koliko su ovi događaji oblikovali američku politiku i društvo. Svaki od njih izazvao je značajne promjene, od reformi državne službe do jačanja građanskih prava. Najnoviji pokušaj atentata na Donalda Trumpa mogao bi dodatno pojačati sigurnosne mjere i utjecati na globalne sigurnosne protokole, naglašavajući stalnu potrebu za zaštitom političkih čelnika u nestabilnom svijetu.
Foto: Wikimedia Commons, Public Domain
* Rekonstrukcija (Reconstruction) odnosi se na razdoblje u američkoj povijesti odmah nakon građanskog rata, od 1865. do 1877. godine. Ovo razdoblje obilježeno je naporima da se ponovno integriraju južne države koje su se odvojile tijekom rata i da se obnovi uništena infrastruktura i društveni poredak.