U hrvatskim medijima ovih smo dana imali priliku čitati razne analize i ocjene „poruke biskupa“ uz nadolazeće parlamentarne izbore. Vrijedi se osvrnuti na ovu temu.
Za početak, jesu li „biskupi svojom porukom za ove izbore opet stali uz HDZ“ kako se to moglo čuti i pročitati od nekih „kaptolskih analitičara“ i političara? Prije nego što odgovorim, moram istaknuti da su svi koji to tvrde potpuno previdjeli bit ove poruke i „tektonsku promjenu na Kaptolu“ u Izjavi koju je uz nadolazeće parlamentarne izbore objavila Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax pod naslovom „Očuvati dostojanstvo politike i ustavno-pravni poredak države“.
„Tektonska promjena na Kaptolu“ na koju mislim očituje se upravo u potpisniku Izjave. To više nisu, kao što je bio slučaj do sad, Hrvatski biskupi (vidi poveznicu: Poruka hrvatskih biskupa za parlamentarne izbore 2015. ili Poruka hrvatskih biskupa za parlamentarne izbore 2016. ili Poruka biskupa HBK za parlamentarne izbore 2020. ), nego je to jedna od komisija Hrvatske biskupske konferencije. Riječ je o komisiji Iustitia et pax.
Što je to Komisija Iustitia et pax?
Komisija Iustitia et Pax je tijelo unutar Hrvatske biskupske konferencije koje se, ukratko rečeno, bavi pravdom, mirom i ljudskim pravima. Evo nekoliko naglasaka o povijesti i djelokrugu komisije:
1. Povijest: Komisija Iustitia et Pax osnovana je 1967. godine na inicijativu pape Pavla VI. Njena svrha je promicanje pravde, mira i ljudskih prava u svijetu.
2. Djelokrug: Ova komisija se bavi raznim pitanjima, uključujući:
-
- Socijalnu pravdu: Borba protiv siromaštva i nepravde.
- Ekologiju: Briga za okoliš i održivost.
- Ljudska prava: Zaštita dostojanstva svake osobe.
- Rat i mir: Promicanje mira i prevencija sukoba.
- Društvenu pravdu: Rad na stvaranju pravednijeg društva.
3. Članovi: Komisija ima članove koji su stručnjaci iz različitih područja, uključujući pravo, teologiju, društvene znanosti i pastoral.
4. Izjave i priopćenja: Komisija izdaje dokumente, izjave i preporuke kako bi potaknula katolike i sve ljude dobre volje na djelovanje u skladu s kršćanskim vrijednostima.
5. Angažman: Komisija surađuje s drugim organizacijama, vladama i međunarodnim institucijama kako bi promicala pravdu, mir i solidarnost.
Ukratko, Komisija Iustitia et Pax igra važnu ulogu u katoličkom angažmanu za bolji i pravedniji svijet.
Gdje su “nestali” hrvatski biskupi pred ove izbore?
Možda je bolje pitanje – tko je „zaslužan“ što hrvatski biskupi više ne potpisuju svoje poruke pred izbore, nego je to prepušteno komisiji Iustitia et Pax? Je li za takav pristup crkvenog društvenog angažmana u kontekstu političkih izbora zaslužan zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša koji je tu službu preuzeo 2023. godine? Radi li se o „depolitizaciji“ Crkve u Hrvatskoj po „nalogu Vatikana“ – kako to zahtijevaju već godinama različite društvene skupine kojima smeta, ne samo politički, nego najčešće bilo kakav društveni angažman Crkve i njezinih institucija? Ocrtava li to nekakve podjele i sukobe unutar biskupskog zbora Crkve u Hrvatskoj?
Još bismo mogli nizati pitanja koja se najčešće postavljaju u javnosti, a koja, uz privlačenje pažnje, uobičajeno služe za raspirivanje strasti i nerijetko sukoba, osuda i mržnje, no to ostavljam “kaptolskim analitičarima” i žutim stranicama. Ostaje činjenica jedne velike i po meni dalekosežne promjene.
To da više hrvatski biskupi ne potpisuju poruke pred političke izbore i da je to prepušteno Komisiji, koja postoji između ostalih zadaća i zbog toga, dobra je odluka i nadam se da će postati trajna praksa. To je dobro, kako za društveni položaj Crkve, tako na poseban način i za dobro članova Crkve. Puno je razloga zbog kojih je to dobro. Ja ću navesti jedan, po meni najvažniji.
Crkva i strukturni grijesi
Bilo kojim svrstavanjem uz političku ili neku drugu interesnu skupinu, biskupi kao odgovorni za dobro svojih mjesnih Crkava riskiraju podjele i su učešće u krivici generiranja društvenih nepravdi i strukturnih grijeha na koje je u svojoj božićnoj poruci 1997. godine upozorio zagrebački nadbiskup u miru, kardinal Josip Bozanić (poruku pročitajte OVDJE).
O kakvim se grijesima radi? Strukturni grijeh odnosi se na prakse kojima društvene strukture promiču ili dozvoljavaju nepravdu, diskriminaciju ili isključivanje. Prepoznajete li koje su to društvene strukture? U hrvatskom slučaju to su ponajviše upravo političari i političke stranke.
Stati uz neku političku stranku ili bilo koju interesnu skupinu koja partikularni interes pretpostavlja općem dobru, Crkvu izlaže ozbiljnoj opasnosti kompromitacije i direktne krivice za zlo i nepravdu u društvu.
Stoji li onda Crkva uz HDZ ili bilo koju drugu političku stranku? Odgovor je jednostavan – ne. Smije li se Crkva kao važan društveni čimbenik oglašavati svojim porukama pred izbore i izdavati svoje preporuke i mišljenja o važnim društvenim pitanjima i usmjerenjima? Odgovor je također jednostavan – da.
Odabir da to učini kroz svoju Komisiju Iustitia et pax predstavlja novi i važan doprinos izgradnji kvalitetnijih odnosa u hrvatskom društvu koje je i dalje zatrovano raznovrsnim podjelama i kojemu je nasušno potrebno pomirenje.
Kakvo pomirenje treba hrvatskom društvu?
Riječima kardinala Bozanića u navedenoj Božićnoj poruci iz 1997. godine, treba nam pomirenje koje označava izgradnju „novih odnosa između skupina i zajednica u našemu hrvatskom društvu. Dijalog, tolerancija, uvažavanje demokratskih procedura, ublažavanje radikaliziranih društvenih odnosa, nastojanje oko širokog usuglašavanja, stavljanje općeg dobra iznad uskih stranačkih, grupnih i lokalnih interesa – novo je ime za pomirenje u današnjoj Hrvatskoj.“
Odluka kolegija hrvatskih biskupa okupljenih u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji da se pred ove izbore oglase preko svoje Komisije Iustitia et pax, a ne kao dosad, po meni je dobar doprinos stvaranju pogodnog ozračja za toliko potrebno pomirenje u našoj Domovini izranjenoj dubokim podjelama. Ponavljam – dubokim podjelama! Premalo smo ih svjesni.
Ako je inicijator te promjene bio predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, zagrebački nadbiskup i metropolit mons. Dražen Kutleša, onda je to također znak da je Crkva u Hrvatskoj dobila mudrog pastira na stolici zagrebačkih nadbiskupa. A to je za Crkvu, ali i za Hrvatsku itekako važno.
Poruke i naglasci iz Izjave Komisije Iustitia et pax u povodu predstojećih parlamentarnih izbora:
- Značaj parlamentarnih izbora: Izbori, zakazani za 17. travnja 2024., predstavljaju priliku za građane i dijasporu da izraze svoje mišljenje o budućem smjeru države u svim aspektima društvenog života, uključujući politiku, gospodarstvo, kulturu, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu skrb.
- Odgovornost za opće dobro: Komisija naglašava važnost sudjelovanja u izborima kao izraz vjerske i građanske odgovornosti, s naglaskom na odabir opcija koje promiču opće dobro. Posebno se ističe potreba da političke stranke naglase svoje programe umjesto pobjede pod svaku cijenu.
- Demografska kriza i migracije: Izjava se bavi problemima demografske krize, iseljavanja i useljavanja radne snage, ističući važnost politika za poticanje povratka iseljenika i zaustavljanje odlaska stanovništva.
- Suzbijanje korupcije: Borba protiv korupcije se ističe kao ključan prioritet za stvaranje zdravog društva i uspostavljanje povjerenja u institucije.
- Izbjegavanje ustavno-pravne krize: Komisija apelira na poštovanje dostojanstva i zakonitosti izbornog procesa, osuđujući međusobno optuživanje i diskreditiranje koje narušava ustavno-pravni poredak.
- Vjerska i svjetonazorska pitanja: Naglašava se važnost vrednovanja vjerskih sloboda, života i drugih vjerskih i svjetonazorskih aspekata u političkom izboru.
- Nezdrav populizam: Citira se papa Franjo i njegovo upozorenje protiv populizma koji eksploatira kulturu naroda za političku korist i stjecanje vlasti.
- Politička stabilnost i geopolitička situacija: Izjava podcrtava važnost političke stabilnosti, posebno u kontekstu geopolitičkih tenzija, kao što je ruska agresija na Ukrajinu.
- Europska unija i međunarodni položaj: Potiče se podrška politikama koje osnažuju položaj Hrvatske unutar Europske unije, unatoč prepoznatim nedostacima EU-a.
- Poziv na izlazak na izbore: Konačno, izjava poziva sve građane, posebno katoličke vjernike, da izađu na izbore i savjesno biraju kandidate koji će najbolje služiti općem dobru, promičući time etičko i moralno političko djelovanje.
Komisija Iustitia et pax izražava želju da se politika “rehabilitira” kao časna profesija usmjerena na služenje građanima i promicanje općeg dobra, suprotstavljajući se kulturi političkog profiterstva i neodgovornosti. Izjavu možete pročitati OVDJE.
Foto: Ilustracija generirana pomoću UI.
Pretplatite se na naš newsletter!